fbpx

מדריך למשקיע נדל"ן בקפריסין – 2024

חולמים על נכס משלכם בקפריסין היוונית? מחפשים השקעה עם תשואה גבוהה ומובטחת? היעד שלכם נמצא 40 דקות טיסה מישראל. קפריסין היוונית הפכה בשנים האחרונות לאחד ממוקדי השקעה הטובים והמבוקשים ביותר, בעיקר בשל העובדה שהיא חברה באיחוד האירופי והמטבע המקומי שלה הינו היורו, מדיניות ממשלתית הדוגלת בפיתוח וקידמה ופתיחת שערים בפני משקיעים זרים באמצעות הקלה על תהליכים בירוקרטיים, תוכניות מיסוי אטרקטיביות, ותמ"ג שרק הולך וצומח וחצה בשנת 2023 את רף 5%. במיוחד עבורכם אספנו את כל המידע הרלוונטי אודות תנופת הנדל"ן באי וסיכמנו אותו עבורכם. להלן מדריך למשקיע נדל"ן בקפריסין 2024, כדי שלא תגידו שלא אמרנו לכם. 

קפריסין – אי של הזדמנויות נדל"ן לוהטות

קפריסין היוונית הינה רפובליקה עצמאית אשר הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2004. המטבע המקומי הינו יורו, וכחברה באיחוד היא נהנית מכל היתרונות הטמונים בכך. בשנת 2013 עברה קפריסין משבר כלכלי לא פשוט ועל מנת להיחלץ ממנו הפעילה ממשלת האי תוכניות כלכליות מאסיביות. אחת התוכניות הייתה לפתוח את קפריסין להשקעות זרות ולאפשר למשקיעים ויזמים לא רק לנהל בה את עסקיהם אלא גם לשהות ולהתגורר בה בנוחות. החלטה זו שינתה לחלוטין את מצבה של כלכלת קפריסין והעלתה אותה על המסלול המהיר לשגשוג ופריחה.

תוך זמן קצר מאד הפכה קפריסין לאזור המבוקש ביותר באירופה בתחום ההשקעות הזרות, ונכון לשנת 2022, כך על פי דוחות מקומיים, 70% מן החברות החדשות שנפתחו בקפריסין היו בבעלות זרה, בעיקר בתחום התעשייה, ההייטק, והטכנולוגיה, אותן מעודדת ממשלת קפריסין. וכשיש מקומות עבודה חדשים, עובדים רבים ממהרים להגיע מכל רחבי העולם. כיום קפריסין נהנית מתנופת הגירה חיובית של צעירים רבים המגיעים בגפם או עם משפחתם כדי לחפש עבודה מעניינת ומגורים באזור שליו ורוגע כקפריסין.

כלכלת קפריסין נדחפה החוצה מן המשבר בתוך שנים ספורות בלבד, וכבר בשנת 2021 נחצה רף ה -4% צמיחה כאשר ענף הנדל"ן היה אחד ממנועי הפיתוח העיקריים בארבעת הערים הגדולות ניקוסיה, לרנקה, פאפוס ולימסול. כיום, נכון לשנת 2023, רף הצמיחה ממשיך להאמיר וחצה גם את רף ה- 5% כאשר עיקר פעילות השקעות הנדל"ן מתרחשת בלימסול אשר בה התשואה על נכסים עומדת כיום על 9% – 7% אחוזים, הגבוהה ביותר באירופה והים התיכון גם יחד.

 

התמ"ג של קפריסין נכון לשנת 2023

בפברואר 2023 פורסם דו"ח תחזיות הנציבות האירופאית אשר ציינה כי קפריסין הפגינה חוסן וגמישות משמעותיים לאור הנעשה בעולם, בעיקר בנוגע למלחמת רוסיה – אוקראינה וכי היא שברה שיא צמיחה נוסף והגיעה ל – 5.1% במהלך 2022. על פי התחזיות, התמ"ג של קפריסין צפוי להמשיך לעלות וזאת בשל פרוייקטים משמעותיים בתחום התשתיות, האנרגיה, החינוך, הבריאות והתיירות, ובנוסף הפעלת תוכניות שונות מטעם ה –   Recoveryand Resilience (RRP)אותן מפעיל האיחוד האירופאי לחיזוק החוסן הכלכלי והבראת איזורים שעברו משברים.

בנוסף, יש לציין כי עם חלוף מגיפת הקורונה שב והתחזק ענף התיירות ובשנת 2023 כניסות התיירים הגיעו לשיא של כל הזמנים. יש להוסיף לכך גם האטה משמעותית באינפלציה, עם 8.1% בשנת 2022 על פי נתוני הבנק המרכזי של קפריסין CBC, ולמעשה קיבלנו את אחד המקומות הלוהטים ביותר להשקעות נדל"ן זרות כ – 40 דקות מהבית שלנו, בישראל.

 

נתונים עדכניים אודות פריחת עסקאות הנדל"ן בקפריסין על ידי זרים

על פי דוח"ות עדכניים, הנדל"ן למגורים בקפריסין עדיין משמש כמנוע העיקרי של הענף. בשנת 2023 ערך עסקאות הנדל"ן למגורים נגעו ב – 4 מיליארד יורו בקירוב, והיווה 69% מסך העסקאות בענף הנדל"ן כולו. הצמיחה המהירה התאפשרה בזכות פעילות ערה בתחום הקרקעות, אשר האמירה ל – 11% בשנת 2023 והניבה כמעט מיליארד וחצי יורו לכלכלת האי. בזכות מדיניות פתוחה למשקיעים זרים, חלה עלייה נוספת של 16% בשנת 2023 ברכישות נדל"ן שהתבצעו על ידי משקיעים זרים, וזאת בשל העובדה שחברות בינלאומיות רבות מעתיקות את מטה הפעילות שלהן, או פותחות סניפים, בקפריסין, ודואגות להביא לשם את עובדיהן לרילוקיישן או מחפשות עובדים חדשים, מה שמוביל לביקוש רב של דירות באיזור על ידי צעירים המחפשים עבודה אטרקטיבית באקלים הנוח והנעים. עיקר המכירות הגיעו ממרכזי הערים, שם בדרך כלל נמצאים מקומות הבילוי והתעסוקה העיקריים. הנתונים הבאים מראים את אחוז הרכישות שהתבצעו על ידי זרים בערים הגדולות של קפריסין נכון לשנת 2023:

  • פאפוס 34%
  • לימסול 34%
  • לרנקה 21%
  • ניקוסיה 6%

 

ארבע הערים העיקריות להשקעה בקפריסין

קפריסין היוונית מחולקת למספר מחוזות אשר מתאפיינים באוירה ונופים מעט שונים זה מזה. פאפוס ולימסול שוכנות כל אחת במערב האי כאשר לימסול מופנה כלפי דרום אל מול חופי ישראל ומצריים, ופאפוס כלפי צפון אל מול חופי יוון. פאפוס נהנית מאוירה כפרית וציורית יותר, שוקטת ורוגעת כאשר עיקר הפעילות הנדל"נית בה קשורה לתיירות. לימסול אורבנית יותר ובעלת נמל גדול המהווה תחנה חשובה בסחר בין אירופה לשאר העולם, והיא מתפתחת בעיקר בנדל"ן למגורים, איזורי בילוי ואיזורי תעסוקה. במזרח האי, ניקוסיה עיר הבירה זוכה גם היא לפיתוח עירוני מואץ, ולרנקה בהחלט מדביקה את הפער עם לימסול ופאפוס בכל הנוגע להשקעה זרה.

כיום, האיזור הלוהט ביותר לנדל"ן בקפריסין הינו לימסול, הנחשבת לתל אביב של קפריסין ומהווה את חוד החנית של הפיתוח והקדמה באי.

לימסול – המקום החם ביותר לנדל"ן קפריסאי

לימסול הינה העיר השניה בגודלה אחרי עיר הבירה ניקוסיה, ומכונה בפי רבים 'תל אביב של קפריסין'. אחד ממוקדי המשיכה לידיים עובדות מכל רחבי העולם הינו הנמל של לימסול, בין הנמלים העמוסים ביותר בים התיכון, המהווה שער לאירופה וממנה למעבר סחורות ואניות פאר של תיירים השוטפים מדי שנה את האי. בכל שנה, נערכת לימסול לקליטת מיליוני תיירים המגיעים להשתזף ולבלות בחופים הזהובים בעלי המים התכולים, ואלו זקוקים לשפע של מקומות שהייה ולינה גם באזורים אורבניים. מרכז העיר לימסול אשר בו נמצאים רוב איזורי התעסוקה והבילוי נהנה מפיתוח מואץ כדי לקלוט את המוני המהגרים הצעירים המגיעים בגפם או משפחותיהם ומספרם רק הולך וגדל. נכון להיום כמעט 20% מתושבי העיר לימסול הינם זרים, וביניהם גם ישראלים רבים.

 

נוחות רבה למשקיע הישראלי

המשקיע הישראלי מעדיף להשקיע את כספו באופן סולידי, עם כמה שפחות סיכונים ותשואה גבוהה עד כמה שניתן. כך לדוגמא, לימסול מציעה לישראלים רבים המחפשים היכן להשקיע את כספם יציבות, צמיחה שרק הולכת וגוברת כבר מספר שנים. לכן לימסול מתאימה הן למשקיעים המגששים את צעדיהם הראשונים והן למשקיעים מנוסים ומיומנים. העיר התוססת מציעה שפע של הזדמנויות נדל"ן החל ממקום מגורים אלטרנטיבי למשקיע ומשפחתו, דרך השכרה לטווח ארוך, השכרות קצרות לטווח קצר בסגנון Airbnb ועוד.

 

מדיניות מס אטרקטיבית

כחלק מן המאמצים לחלץ את קפריסין מן המשבר של 2013, קבעה הממשלה מדיניות מקלה ביותר על השקעות זרות, וכיום קפריסין נחשבת למדינה בעלת שיעור המס הנמוך ביותר במדינות ה – OECD ובנוסף גם שורה של חוקים ספציפיים שבהם ניתן לקבל הקלות נוספות על פי קריטריונים שונים. ממשלתה של קפריסין היוונית עושה מעל ומעבר על מנת להקל על משקיעים זרים המגיעים להשקיע בנדל"ן באי, ומאמצים אלו אכן נושאים פירות.

 

שהייה ממושכת ונוחה באי

משקיעים ויזמים המעוניינים להיות עם רגליים על הקרקע ולראות במו עיניהם כיצד הנכס שלהם נבנה ומנוהל, יש מספר אפשרויות לשהייה באי באופן חוקי ומוסדר:

1. כל אדם המגיע כתייר או איש עסקים לאי הקפריסאי רשאי לשהות באי 90 יום בשנה.

 

2. משקיעים ויזמים יכולים להוציא אשרת שהייה מרובה אשר מאפשרת שהייה של 90 יום בכל שישה חודשים, כלומר, 180 יום במצטבר לשנה.

 

3. רכישת נדל"ן בסכום שמעל 300,000 יורו מקנה תושבות קבע באי למשקיע ולבני משפחתו, כאשר הכניסה והיציאה והשהייה הינם בלתי מוגבלים. עם זאת, חשוב לציין כי תושבות קבע איננה כוללת אישור עבודה.

 

בדרך זו קל ונוח לראות כיצד החלום שלכם קורם עור וגידים, לנהל את הנכס ואף להתגורר בו בחלק מן הזמן בדרך שנוח ומתאים לכם, ובעיקר להיות תמיד עם אצבע על הדופק בכל תהליכי הבנייה והניהול של הנכס שלכם בקפריסין.

 

חברות באיחוד האירופאי

בהיותה חברה מן המניין באיחוד האירופאי, ותוכניות עתידיות להצטרף לאמנת שנגן, קפריסין היוונית נהנית מכל היתרונות. קפריסין מצורפת למספר הסכמים עסקיים הקשורים למסחר, תעשיה וכלכלה אשר תורמים רבות לפריחה ושגשוג, ומאפשרים תנאים נוחים מאד לאנשי עסקים, יזמים ומשקיעים.

 

הסתייעות בחברה המתמחה בנדל"ן קפריסאי

גם אם אתם משקיעים ממולחים עם ניסיון רב, כדאי שמישהו מקצועי ומיומן הבקיא בשוק הנדל"ן הקפריסאי יהיה לצידכם בכל שלב ושלב. חברה המתמחה בנדל"ן, דוגמת ברקוס, יכולה להוות גשר בטוח ויציב למשקיע הישראלי החל מבחירת הנכס, רכישתו, והמשך ליווי גם לאחר הרכישה באמצעות ניהול הנכס או סיוע במכירתו. עם הידע והניסיון, תוכלו לרכוש נכס בקפריסין ללא דאגות ולדעת שאתם והנכס שלכם נמצאים בידיים טובות.

 

לסיכום

קפריסין היוונית הפכה בשנים האחרונות למקום הלוהט ביותר להשקעות נדל"ן, עם תשואה שרק עולה ועם יציבות כלכלית חזקה. מדינת קפריסין עושה ככל שביכולתה על מנת לקדם בברכה השקעות זרות באמצעות מיסוי אטרקטיבי והקלות רבות על יזמים ומשקיעים זרים. עבור המשקיע הישראלי קפריסין מציעה יתרונות מרובים בשל הקירבה הגדולה, אזור הזמן הדומה, והאפשרות להשקיע סכומים קטנים יחסית כדי לקבל תשואה גדולה מאד ( בין 9% – 7% ). בין אם אתם משקיעים מנוסים ובין אם אתם רק עושים את צעדיכם הראשונים בהשקעה בנדל"ן, באמצעות חברה המתמחה בנדל"ן קפריסאי דוגמת ברקוס, תוכלו לרכוש נכס בקפריסין בקלות רבה וליהנות משקט נפשי, מרווחים ותשואות, ולקבל את כל הליווי, הייעוץ והתמיכה שאתם זקוקים לה לאורך כל התהליך וגם לאחריו.

מדריך למשקיע נדל"ן בקפריסין – 2024
מדריך למשקיע נדל"ן בקפריסין – 2024

שאלות נפוצות:

יצירת קשר וייעוץ

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אולי יעניין אותך גם:

הנכס החדש שלכם בקפריסין נמצא במרחק של קליק אחד

אנא השאירו פרטים מלאים ואנו נחזור אליכם בהקדם